nosicielstwo

Jakie badania zrobić, jakie są robione, itp
Awatar użytkownika
Sylwia999

nosicielstwo

Post autor: Sylwia999 » wt 21 lis, 2017 19:06

Witam,

Mam pytanie odnośnie dziedziczenia autosomalnego recesywnego. Pewien mężczyzna jest nosicielem (a na pewno jest bo jego dziecko jest chore na mukowiscydozę). Pytanie odnosi się do jego rodziców. Czy oni obydwoje są nosicielami czy tylko jeden jest nosicielem. Oraz czy jego babcie i dziadkowie też są nosicielami?
Albo prościej: czy krzyżówka osobnika zdrowego ale nosiciela z osobnikiem zdrowym nie nosicielem da nosiciela? Mam nadzieję, że w miarę zrozumiale to opisałam...
Proszę o pilną odpowiedź. Moja babcia i babcia tego 'pewnego mężczyzny' to siostry... - dlatego pytam...

Pozdrawiam

danula
Aktywista
gg: 6226887

Re: nosicielstwo

Post autor: danula » pn 27 lis, 2017 21:35

Nie jestem lekarzem ale kiedyś tez się nad tym zastanawiałam. Pisze jako mama chorego dziecka. Mój tata albo mama musieli mi przekazać ten niedobry gen. Z kolei dziadków każdy ma czworo czyli jeden z dziadków od moich rodziców musiał tez mieć. To musiało iść pokoleniami. Chociaż jak u nas się pytałam to nikt nie miał objawów mukowiscydozy w rodzinie, żadne dziecko przedwcześnie nie zmarło. Czyli to szło i szło i padło na nas :-(

ODPOWIEDZ