Badanie genetyczne przed drugą ciążą

Jakie badania zrobić, jakie są robione, itp
Awatar użytkownika
jolantha

Badanie genetyczne przed drugą ciążą

Post autor: jolantha » ndz 12 paź, 2014 19:27

Witam,
W roku 2008 na świat przyszła moja pierwsza córka, badania które wtedy robiono noworodkom w ramach projektu UE wykazały, że na jednym allelu wykryto mutację I336K. Córka na szczęście nie była chora, chociaż dzisiaj z perspektywy lat mogę stwierdzić, że okazała się bardzo podatnym dzieckiem na infekcje dróg oddechowych, alergie, napady kaszlu. Lekarze mówią, że to może mieć związek, ale nie widzą potrzeby leczenia poza standardowym trybem - tabletki na allergie, inhalacje, syropy. Chcielibyśmy powiększyć naszą rodzinę, ale wcześniej chciałabym mieć pewność, że drugie dziecko będzie zdrowe. I tu tak jakby pojawia się wątpliwość, bo z tego, co słyszałam takie badania genetyczne nie są jednoznaczne? Nie wiem, gdzie się zgłosić. Próbowałam dodzwonić się do dr Pawłowicz (wrocław), ale bez powodzenia.Może macie do niej jakiś inny numer niż poza 501-xxx?
Mam wiele pytań i nie wiem, czy badania mogą być finansowane z NFZ? Czy mam się gdzieś zgłosić po skierowanie?
Jakie badania powinnam z mężem zrobić? Może ktoś miał podobną sytuację i podpowie. Będę wdzięczna.

AleksandraKaczynska
Aktywista
Kontakt:

Re: Badanie genetyczne przed drugą ciążą

Post autor: AleksandraKaczynska » pn 13 paź, 2014 19:18

najlepiej zadzwonić do poradni genetycznej - u nas jest taka w IMiD w Warszawie - może jest odpowiednik we Wrocławiu - najlpieje spytać w poradni mukowiscydozy - tam będa wiedzieć
Mama Joanny 2007 / cf i Zuzanny 2010 / zdrowa
http://asik-ak.blogspot.com/

Awatar użytkownika
tizen

Post autor: tizen » pn 13 paź, 2014 21:38

Do poradni we Wrocławiu trudno się dodzwonić ale nie jest to niemożliwe. My konsultowaliśmy się w szpitalu w Wałbrzychu. Tam genetyk z Wrocławia jest raz w miesiącu co prawda porada jest płatna ale wszystko odbywa się dużo szybciej. Z tego, co wiem badania powinny być darmowe. A pani doktor Pawłowicz najczęściej oddzwania gdy tylko może.

Awatar użytkownika
marry
Aktywista

Post autor: marry » pn 20 paź, 2014 19:40

Ale przecież chyba w lutym jest tydzien mukowiscydozy i wa ramach tej kampani mozna sobie zrobic badania za darmo i wszytskim członkom rodziny, wiec jak macie czas to poczekajcie :)
Obrazek

ODPOWIEDZ