czy jest prawdopodobienstwo urodzenia chorego dziecka

Jakie badania zrobić, jakie są robione, itp
Awatar użytkownika
aga20
gg: 234578

czy jest prawdopodobienstwo urodzenia chorego dziecka

Post autor: aga20 » czw 15 wrz, 2016 07:59

Witam wszystkich. Mam pytanie odnosnie dziedziczenia mukowiscydozy. W 2013 roku urodzilam syna, po wykonaniu badan przesiewowych (w pozniejszym czasie rowniez test potowy) stwierdzono ze synek jest nosicielem mukowiscydozy (mutacja N1303K). Wraz z mezem wykonalismy badania w inviccie w gdansku, pod kątem tej mutacji, i u męża nie stwierdzono tej mutacji, zas u mnie tak, i rowniez jestem nosicielem. Po przeczytaniu licznych artykułów, nie jestem pewna czy dobrze rozumiem, ze nie ma mozliwosci zebym urodzila chore dziecko? Czy waszym zdaniem powinniśmy wykonac jakies dodatkowe badania? Np. Pod katem innych mutacji?

AleksandraKaczynska
Aktywista
Kontakt:

Re: czy jest prawdopodobienstwo urodzenia chorego dziecka

Post autor: AleksandraKaczynska » pt 24 lut, 2017 09:56

Ponieważ oboje jesteście zdrowi i macie wykryte nosicielstwo jednak genu tylko oraz nie wykluczone inne możesz zakładać że 25 %. Mąż może być nosicielem innej mutacji. To jest wersja najgorsza. Jednak pamiętaj że chorób genetycznych jest więcej i jeśli boisz się o kolejne dziecko możecie zrobić sobie badania genetyczne na inne schorzenia lub badania prenatalne
Mama Joanny 2007 / cf i Zuzanny 2010 / zdrowa
http://asik-ak.blogspot.com/

Awatar użytkownika
repti
gg: 5826579

Re: czy jest prawdopodobienstwo urodzenia chorego dziecka

Post autor: repti » pn 26 cze, 2017 13:22

Jeżeli mąż jest zdrowy, a Ty masz tylko stwierdzony gen nosicielstwa, to nie, nie urodzisz chorego dziecka. Gdyby mąż miał obecność tego genu, sprawa wyglądałaby nieco inaczej, a tak dziecko będzie również nosicielem, jednak bez objawów. Właśnie najlepiej do tego jest zrobić badania genetyczne, aby mieć pewność, że przy kolejnym dziecku nie przydarzą się jakieś niepożądane mutacje.

ODPOWIEDZ