Analiza DNA pomoże leczyć astmę

Informacje o mukowiscydozie znalezione w sieci, aby każdy mógł się z tym zapoznać
danula
Aktywista
Posty: 789
Rejestracja: czw 24 lis, 2011 18:53

Analiza DNA pomoże leczyć astmę

Post autor: danula » czw 17 sty, 2013 17:21

http://www.esculap.pl/forum_pulmonologi ... a29ade681/


"Analiza śliny może pomóc zidentyfikować dzieci cierpiące na astmę, które przyjmują nieodpowiednie leki - informują naukowcy na łamach pisma "Clinical Science".

Jedno na siedmioro dzieci z astmą oskrzelową nie reaguje odpowiednio na salmeterol, popularny lek wziewny przepisywany dziesiątkom tysięcy młodych pacjentów w Wielkiej Brytanii. Przyczyna kryje się w kodzie genetycznym.

Salmeterol jest aminą syntetyczną pobudzającą wybiórczo i długotrwale receptory beta-2 w drogach oddechowych. U niektórych osób występuje jednak mutacja genetyczna zmieniająca nieco kształt tych receptorów, przez co lek ma trudności z ich rozpoznaniem - wyjaśniają badacze z Brighton and Sussex Medical School i szkockiego Uniwersytetu Dundee.

Analiza 62 dzieci wykazała, że przypadki te mogą być wcześnie zidentyfikowane na podstawie testu DNA zawartego w ślinie, co pozwoli zastosować skuteczny środek. Połowie dzieci z mutacją podawano salmeterol, a pozostałym alternatywny lek montelukast. Okazało się, że w większości przypadków salmeterol był całkowicie nieskuteczny lub miał bardzo słabe działanie, podczas gdy objawy ulegały złagodzeniu po zastosowaniu montelukastu.

Jak zauważa autor badań prof. Somnath Mukhopadhyay, liczba dzieci posiadających mutację i przyjmujących lek, który im nie pomaga, w Wielkiej Brytanii może wynosić około 15 tys. Test kosztowałby około 15 funtów i stanowiłby kolejny krok na drodze do upowszechnienia leczenia "skrojonego na miarę".(PAP)"

ODPOWIEDZ