inhalacja z suchego proszku

Informacje o mukowiscydozie znalezione w sieci, aby każdy mógł się z tym zapoznać
danula
Aktywista
Posty: 789
Rejestracja: czw 24 lis, 2011 18:53

inhalacja z suchego proszku

Post autor: danula » śr 20 lut, 2013 17:35

http://www.esculap.pl/forum_pulmonologi ... f55dfe2b3/
może wtedy gdyby było to dla mukolków nie byłoby niezbędnej sterylizacji nebulizatorów, a jaka wygoda podczas podróży?

"Aerozole stosowane w terapii schorzeń dróg oddechowych wytwarzane są przez inhalatory pneumatyczne i ultradźwiękowe, inhalatory ciśnieniowe z dozownikiem (ang. pressurized metered-dose inhaler, pMDI), inhalatory suchego proszku (ang. dry powder inhaler, DPI) oraz inhalatory tzw. soft-mist. W poniższym artykule podjęto próbę oceny, w świetle aktualnych badań klinicznych, wpływu wyboru leku i inhalatora na bezpieczeństwo i skuteczność terapii. Podjęto także próbę analizy sytuacji, w której pacjent jest „przestawiany” na inny sposób podawania leku, tj. obsługę innego inhalatora, gdy dotychczasowy sposób podawania leku jest skuteczny, a pacjenci zdążyli się już do niego przyzwyczaić.

INHALATORY SUCHEGO PROSZKU

Jednymi z najbardziej popularnych są inhalatory suchego proszku, czyli DPI. W Polsce dostępne są następujące ich typy: Aerolizer, Breezhaler, Cyclohaler, Dysk, Easyhaler, Handihaler, Novolizer, Turbuhaler oraz Twisthaler. Wytwarzanie aerozolu następuje wskutek przepływu powietrza przez urządzenie podczas wdechu pacjenta. W DPI cząstki leku opłaszczają cząstki nośnika (laktoza, glukoza), co zapobiega zlepianiu się. W górnych drogach oddechowych lek odłącza się od nośnika i dzięki temu przedostaje się do dalszych odcinków układu oddechowego. Warto nadmienić, że niektóre DPI, jak np. Turbuhaler, nie zawierają substancji nośnikowej.

W zależności od liczby dawek dostarczanych przez inhalator można wyróżnić:
DPI jednodawkowe - Aerolizer, Breezhaler, Handihaler (przed każdym użyciem konieczne jest włożenia do inhalatora kapsułki z lekiem i jej przekłucie);
DPI wielodawkowe – Dysk (w danym inhalatorze konkretna liczba pojedynczych dawek jest rozmieszczona na specjalnej, zwiniętej taśmie);
DPI rezerwuarowe – Turbuhaler, Novolizer (zawierają całość leku w zbiorniku, z którego w czasie każdej inhalacji odmierzana jest jedna dawka leku) [1].
" ...........i wiele tego jeszcze pisze :-]

ODPOWIEDZ