PIT =rozliczenie roczne, ulgi

Informacje o mukowiscydozie znalezione w sieci, aby każdy mógł się z tym zapoznać
danula
Aktywista

PIT =rozliczenie roczne, ulgi

Post autor: danula » pn 25 lut, 2013 17:00

Zawsze odliczałam całą kwotę za ulgę na rehabilitację ale znalazłam to, i teraz boję sie tego odliczac. W sumie my wykonujemy rehabilitacje w domu

"jesteśmy tydzień po kontroli US
przedstawialiśmy zaświadczenie o niepełnosprawności, faktury od rehabilitantów (kserokpie wystawione na fundację),f-ry za turnusy, dokumenty samochodu. nie przedstawialiśmy faktur za benzynę
pani zapytała się, jak często jeździmy na zabiegi.

z tego co wiem, w ramach ulgi 2280 zł nie można odliczyć kosztów utrzymania samochodu, czyli naprawy, ubezpieczenia, ani amortyzacji. to ścisły koszt dojazdów na rehabilitacje, ale koszt dojazdów do lekarzy, apteki już nie odlicza się! mało tego, wg ustawodawcy odlicza się poniesione koszty, a nie kwotę limitu, czyli np w ciągu roku wydasz 1600 na benzynę i tyle odliczasz.
ktoś wyżej napisał, że jeśli w danym roku powstała niepełnosprawność, to już można ulgę odliczyć w następnym roku. to nie jest tak do końca, bo odlicza się poniesione wydatki, więc np. jeśli niepełnosprawność powstała np w końcu listopada to odliczając 2280 trzeba przedstawić dokumenty poświadczające, że odbyło się rehabilitację, oczywiście, w przypadku kontroli i jak US zapyta.
Mogą się wówczas przyczepić, jeśli ktoś nie będzie mógł uwiarygodnić poniesionych wydatków.

nie trzeba mieć faktur za benzynę, ale zaświadczenia o odbytej rehabilitacji, faktury od rehabilitanta, ośrodka reh."

"Witam, ja właśnie mam obecnie kontrole w US z ulgi rehabilitacyjnej.Też pani zarządała zaświadczeń o rehabilitacjii i o turnusach rehabilitacyjnych.Powiedziała, że będzie liczyć kilometry...co to za kraj???To jest jakis obłęd, ciekawe jak policzy mi dojazd na turnus np do Stobna, gdzie mam 300 km i niestety sama tam nie pojechałam, mąż mnie zawiósł i po turnusie przyjechał po nas.I jak myślicie policzy to x 2???
"

http://www.forum.dzieciom.pl/viewtopic. ... 8&start=30

Madzia
Aktywista

Re: PIT =rozliczenie roczne, ulgi

Post autor: Madzia » śr 27 lut, 2013 22:41

Z broszurki - używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne
A to z pewnej interpretacji: "...Ulga przysługuje osobie, która faktycznie poniosła wydatek na określony ustawą cel, czyli w tym przypadku dokument potwierdzający uczestnictwo w niezbędnych zabiegach rehabilitacyjnych. Osoba nie ma obowiązku posiadania dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków na używanie samochodu. Niemniej jednak powinna ona uprawdopodobnić cel dojazdów własnym samochodem osobowym. Może to uczynić np. poprzez przedłożenie karty zabiegowej, skierowania lekarskiego, zaświadczenia o uczestnictwie w zabiegach. Skoro strona w żaden sposób nie uprawdopodobniła korzystania z zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych, to należy uznać brak podstaw do dokonania odliczenia."
Jak tak robie od lat, mialam już kontrolę. Mało tego odliczam 2280 razy 2, ja za siebie i mąż za dziecko. Oboje mamy orzeczenie. Zbieram zaswiadczenia o turnusach, sanatoriach, zabiegach rehabilitacyjnych... Dla mnie wszystko jest jasne.
"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka" - Jan Paweł II
http://smyki.pl/domeny/mlody.pl/muko/

helfajer
Aktywista
Kontakt:

Post autor: helfajer » śr 27 lut, 2013 23:12

Madzia pisze:Zbieram zaswiadczenia o turnusach, sanatoriach, zabiegach rehabilitacyjnych... Dla mnie wszystko jest jasne.
Tak mnie właśnie naszło. Bo skoro to jest ulga na dojazdy na turnusy, sanatoria, zabiegi rehabilitacyjne, itp. To czy można pod to "podpiąć" wyjazdy do szpitala po prostu. Czyli na badania i przeleczenia (tak jak w moim przypadku)? Na każdy pobyt w Karpaczu mam zaświadczenie. Ale teraz się zastanawiam czy to podchodzi pod turnusy, sanatoria ... itp.
Mukowiscydoza jest jak alkohol ... Ja ją w twarz ... Ona mnie na ziemię. Ale codziennie rano wstaję i leję ją dalej!

3 x "A" - Agitacja, Agitacja i jeszcze raz Agitacja - http://www.muko.smolarnia.org

kaja1535
Aktywista

Post autor: kaja1535 » czw 28 lut, 2013 09:21

Mi powiedziano w Urzedzie, ze nie. Najpierw ksiegowej wytlumaczylam wszystko, i powiedziala ze moge sobie ulge odoliczyc. Ale cos mnie tknelo i zapytalam w Urzedzie i tam mi powiedzieli, ze dojazdy do lekarza na badania itp - nie. Ze ulge odlicza sie jesli musze dojezdzac docelowo na rehabilitacje tyko i wylacznie. No i mialam kontrole :-D
Pytalam w zupelnie innym pokoju bez podawania nazwiska, wiec nie bylo donosu. Poprostu zbieg okolicznosci. Dobrze ze upewnilam sie, bo mialabym problemy.
Mama Bartoszka z CF 29.08.2011 - F508del/R1102X i zdrowej Wiki 22.09.2005

Madzia
Aktywista

Post autor: Madzia » czw 28 lut, 2013 10:02

Wyraźnie jest powiedziane, że na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne lub rehabilitację. Roberciku już Ci setki razy tłumaczyłam jak masz robisz, ale jak zwykle mnie nie słuchasz ;) Jeśli w szpitalu darzą Ci zaświadczenie, że korzystasz tam też z zabiegów rehabilitacyjnych to możesz pod tą ulgą"podpiąć". Dla nich szpital to leczenie a nie rehabilitacja.
Jak ktoś jeździ do sanatoria, turnusy rehabilitacyjne, pobyty leczniczo-rehabilitacyjne(turnusy rehabilitacyjne tygodniowe) czy też jeździ na zabiegi rehabilitacyjne do szpitala (tam sa przecież poradnie rehabilitacyjne i chodzi się na zabiegi) albo też korzysta się prywatnie, tj. na płatne zabiegi to brać z każdego zaświadczenie lub wypisy, nawet może być tzw. karta zabiegowa. To są wystarczające "dowody" na korzystanie z ulgi na używanie samochodu, poza innymi wyżej wymienionymi wymogami. Ja jeszcze proponuję dla tych bojących lub z braku możlwości uzyskania z róznych powodów zaświadczenia, poprosić lekarza np. rodzinnego o wystawienie zaświadczenia o korzystaniu z zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych. Wszak w kartotekach naszych też lekarze wpisują, że pacjent korzystał z takich zabiegów, np. jak muszą lekarze wypełnić wniosek na turnus lub skierowanie na zabiegi...
"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka" - Jan Paweł II

helfajer
Aktywista
Kontakt:

Post autor: helfajer » czw 28 lut, 2013 10:46

Madzia pisze:Wyraźnie jest powiedziane, że na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne lub rehabilitację. Roberciku już Ci setki razy tłumaczyłam jak masz robisz, ale jak zwykle mnie nie słuchasz ;) Jeśli w szpitalu darzą Ci zaświadczenie, że korzystasz tam też z zabiegów rehabilitacyjnych to możesz pod tą ulgą"podpiąć". Dla nich szpital to leczenie a nie rehabilitacja.
Przepraszam za moje problemy ze słuchem :P Postaram się poprawić :-D Czyli jak jestem w szpitalu i mnie oklepują to jest "zabieg rehabilitacyjny", bo oklepywanie w muko to rehabilitacja. To myślę, że z zaświadczeniem nie powinno być problemu.
Czyli idąc tym tropem powinno być:
Zaświadczam, że ...... (moje dane) .......... przebywał w okresie od .... do ... w .... (szpital) .... na oddziale Pulmonologicznym i w trakcie pobytu w w/w ośrodku korzystał z zabiegów rehabilitacyjnych.
Wystarczy?
Mukowiscydoza jest jak alkohol ... Ja ją w twarz ... Ona mnie na ziemię. Ale codziennie rano wstaję i leję ją dalej!

3 x "A" - Agitacja, Agitacja i jeszcze raz Agitacja - http://www.muko.smolarnia.org

Madzia
Aktywista

Post autor: Madzia » czw 28 lut, 2013 12:43

:) Myślę, że nie powinien wtedy się czepiać US. wystarczy nawet jedno za 2012, że np. w marcu, w maju itd. korzystał zabiegów rehabilitacyjnych. A na przyszłość poprosić by wystawiali na bieząco takie zaświadczenia. Karpacz już wie, bo nasza Danula po rozmowie ze mną skontaktowała się z Karpaczem :) Także myślę, ze nie będzie z tym problemem...

helfajer
Aktywista
Kontakt:

Post autor: helfajer » czw 28 lut, 2013 13:57

OK. Dziękuję bardzo. Jesteś wspaniała :-D P.S. Od dziś postaram się słuchać bardziej kobiet, tzn. słuchać ze zrozumieniem :-D

danula
Aktywista

Post autor: danula » czw 28 lut, 2013 15:10

Właśnie, właśnie mam nadzieję ,że mi pani doktor mi wypisze ,tym bardziej,że jestem w szpitalu ,może od razu z rozmachu wypisze i Robercikowi. Jak chcesz to daj znać :-)

Anna_M
Aktywista

Post autor: Anna_M » czw 28 lut, 2013 23:10

My dostaliśmy z poradni rehabilitacyjnej zaświadczenie. Generalnie lepiej mieć na wszystko papierki. A koszt benzyny nie odlicza się wg faktur czy paragonów, ale wg uprawdopodobnionego zużycia. Tzn. jeśli ktoś jeździł przez 2 miesiące na rehabilitację po 10 km, to raczej nikt nie uwierzy, że wydał 2280 na benzynę...
mama Sławka urodzonego 4 stycznia 2011 (F508del/G542X) i Aleksa urodzonego 9 sierpnia 2008 (zdrowy! :) )

helfajer
Aktywista
Kontakt:

Post autor: helfajer » pt 01 mar, 2013 08:29

Za stroną: http://www.pit.pl/ulga-rehabilitacyjna/ - "wydatki na samochód - używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł."

Dla mnie używanie samochodu to nie tylko paliwo, ale także przegląd auta, ewentualne naprawy, eksploatacja auta w czasie jazdy, itp rzeczy. To, że np. jadąc na taki zabieg złapię "gumę" i muszę wydać pieniądze na wulkanizatora to dla mnie jest koszt związany z leczeniem. Bo gdybym nie był chory to bym nie musiał na taki zabieg jechać, gumy bym nie złapał i pieniądze zostałyby w kieszeni.
Poza tym wydaje mi się, że jak ktoś ustala ulgę w wysokości 2.280 zł i do skorzystania z niej wystarczy jedynie odpowiednie zaświadczenie to przy kontroli US nikt nie ma prawa się czepiać ile i gdzie się jeździło na zabiegi. To by było wtedy takie masło maślane. Co innego ulga na leki, gdzie trzeba wydatki udokumentować fakturami i mieć wszystko OK co do grosza.

Madzia
Aktywista

Post autor: Madzia » pt 01 mar, 2013 10:37

niestety dziś państwo szuka sposobu na łatanie dziury budżetowej i moga byc takie sytuacje, że będa wymagać wiecej... na pewno orzeczenie na I lub II gr., zaświadczenia, wypisy, karta zabiegowa, dowód rejestracyjny, ze jest właścicielem samochodu...

Anna_M
Aktywista

Post autor: Anna_M » pt 01 mar, 2013 23:49

Masz rację Robert, ale... odliczasz wydatki poniesione. Zasadniczo są to wydatki udokumentowane. W przypadku ulgi rehabilitacyjnej nie musisz dokumentować wydatków na samochód, ale musisz je uprawdopodobnić - innymi dokumentami uwiarygodnić, że faktycznie je poniosłeś i to w takiej a nie innej wysokości.
W końcu ulgi są kosztem dla całego społeczeństwa. Trzeba kontrolować, czy z ulg korzystają osoby, które faktycznie ponosiły koszty, czy ktoś, kto był 4 razy na rehabilitacji na drugim końcu osiedla... Przecież każdy zna kogoś, kto kombinuje na lewo i nieźle z tego żyje... A że przepisy są takie niejednoznaczne - o, to już zupełnie inna historia...
mama Sławka urodzonego 4 stycznia 2011 (F508del/G542X) i Aleksa urodzonego 9 sierpnia 2008 (zdrowy! :) )

helfajer
Aktywista
Kontakt:

Post autor: helfajer » sob 02 mar, 2013 13:51

Anna_M pisze:Masz rację Robert, ale... odliczasz wydatki poniesione. Zasadniczo są to wydatki udokumentowane. W przypadku ulgi rehabilitacyjnej nie musisz dokumentować wydatków na samochód, ale musisz je uprawdopodobnić - innymi dokumentami uwiarygodnić, że faktycznie je poniosłeś i to w takiej a nie innej wysokości.
I to jest właśnie przykład nieprecyzyjnego prawa w Polsce. Także, żeby się zabezpieczyć może lepiej od razu policzyć ile faktycznie wydało się na użytkowanie tego samochodu (wydatki na paliwo). I tylko taką kwotę wpisać w tej uldze? Bo skoro niby nie potrzeba udokumentować tego wydatku, ale w razie kontroli trzeba go uprawdopodobnić to wychodzi na to samo = że trzeba go udokumentować. Dla mnie są to tylko inne pojęcia, ale chodzi o to samo.
Bo po co ryzykować tym, że wpiszemy maksymalną kwotę 2280 zł, a potem będzie się trzeba tłumaczyć - a dlaczego pan wydał na dojazdy faktycznie mniej niż wpisana ta kwota.

ele.meller
Aktywista

Post autor: ele.meller » sob 02 mar, 2013 18:04

ja co rok pewnej osobie wpisuje 2280 i okej.Byla kontrola i pani z US.mówiła ze wystarczy dowód tzn, karta na zabiegi czy od lekarza ze takie były.Więc dowiózł od lekarza na recepcie ze w roku 2011 miał zabiegi.I pasowało.Nie trzeba rachunków na paliwo czy amortyzacje.
ja miałam latem kontrole z US i pochwalono mnie za rozliczenie.Dostarczyłam tylko decyzje ze dorosły syn niepeł no sprawny otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny..Bałam się ,ze będę wracać okolu 1600 zl ale to były sekundy szoku i :-D pochwaliła mnie za rozliczenie.A byly rachunki za leki i kserokopie recept.internet ,samotna matka.
Joz tego roku zakombinuje współwłaściciela auta i wystarczy choćby jeden zabieg aby skorzystać z 2280. :aniol:

Madzia
Aktywista

Post autor: Madzia » sob 02 mar, 2013 19:44

Brawo Elu :)

ele.meller
Aktywista

Post autor: ele.meller » ndz 03 mar, 2013 15:21

Madziu - urosłam i milo mi się porobiło.. :bukiet: a to już wiosenne. :-D
pozdrawiam.

danula
Aktywista

Post autor: danula » pn 04 mar, 2013 19:44

04.03.2013
PIT 2012: Podwójna ulga rehabilitacyjna dla rodziców niepełnosprawnego dziecka

Pytanie: Moje dziecko (syn) urodziło się z wadą centralnego systemu nerwowego (mózgowe porażenie dziecięce potwierdzone orzeczeniem o niepełnosprawności). Jego rehabilitacja prowadzona jest w ośrodku rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, gdzie jest on dowożony przeze mnie i męża samochodem osobowym (wspólnie zakupionym). Wychowuję syna wspólnie z mężem i wraz z mężem wspólnie ponosimy wydatki związane z dojazdami na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne naszego dziecka. Czy w przypadku, gdy rodzice razem wychowują niepełnosprawne dziecko oraz jeśli każde z nich łoży na jego utrzymanie, obojgu rodzicom przysługuje prawo do ulgi rehabilitacyjnej?

Odpowiedź:

Tak. Skoro niepełnosprawne dziecko jest na wspólnym utrzymaniu rodziców i istotnie każde z rodziców ponosi wydatki z tytułu używania samochodu osobowego, dla potrzeb związanych z przewozem dziecka na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne oraz jeżeli zabiegi te zostały zlecone przez lekarza, to każde z rodziców ma prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej w wysokości faktycznie poniesionych przez siebie wydatków. Tym samym zarówno Pani, jak i jej mąż mogą ww. wydatki w poniesionej przez siebie kwocie (nie wyższej niż 2.280 zł) odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podstawę obliczenia podatku, co do zasady, stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7 i 7b-7g tego artykułu.

Warunki korzystania z ulgi rehabilitacyjnej

W myśl art. 26 ust. 7d ustawy warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Przepisy ust. 7a-7d i ust. 7g stosuje się odpowiednio do podatników, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł (art. 26 ust. 7e ww. ustawy).

Wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie (art. 26 ust. 7b ustawy).

Stosownie do art. 26 ust. 7c pkt 3 powołanej ustawy w przypadku wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne

Stosownie do treści art. 26 ust. 7a pkt 14 ww. ustawy za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

Z analizy ww. przepisu wynika, że aby skorzystać z możliwości odliczenia od dochodu poniesionych wydatków, związanych z używaniem samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, m.in. należy:
mieć na utrzymaniu dziecko (dzieci) niepełnosprawne, które nie ukończyło 16 roku życia,
być właścicielem (współwłaścicielem) samochodu osobowego,
używać tegoż samochodu dla potrzeb związanych z przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne zlecone przez lekarza,
ponieść z tego tytułu wydatki.

Jakie zabiegi obejmuje ulga?

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia „zabieg”, „rehabilitacja” oraz „rehabilitacja lecznicza”, zatem koniecznym jest wyjaśnienie tych pojęć w oparciu o definicje encyklopedyczne oraz wydaną z zakresu rehabilitacji literaturę. Zgodnie z definicją tych pojęć zawartą w „Słowniku wyrazów obcych” (PWN, Warszawa 1991 r.) oraz „Encyklopedii” PWN, zabieg stanowi interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby); rehabilitacja jest to przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych; rehabilitacja lecznicza zaś to połączenie leczenia z postępowaniem usprawniającym, które obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, wodolecznictwo, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, mechanoterapię i kinezyterapię. Istotne znaczenie mogą mieć również zabiegi chirurgiczne zmierzające do przywrócenia organicznych funkcji, zmniejszenia następstw nieodwracalnych zmian lub wyrównanie ich w takim stopniu, aby poszkodowanemu przywrócić jego społecznie przydatną sprawność.

Jak z powyższego wynika, w ramach ww. ulgi podatkowej mieszczą się wydatki poniesione na używanie własnego samochodu osobowego w związku z koniecznym przewozem (przejazdem) na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne (np. zlecone przez lekarza), poniesione m.in. przez osobę mająca na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko do lat 16 posiadające stosowne orzeczenie o niepełnosprawności.Przy czym, w ramach tej ulgi nie mieszczą się dojazdy na wizyty u lekarzy i na badania laboratoryjne.

Wysokość odliczenia

W odniesieniu do wydatków poniesionych na cele określone w art. 26 ust. 7a pkt 14 ww. ustawy, należy wskazać, iż określona w tym przepisie kwota 2.280 zł jest maksymalną kwotą, która może być odliczona tytułem poniesienia wydatków na używanie samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Wydatki te muszą być jednakże faktycznie poniesione. Użycie przez ustawodawcę, przy określaniu wielkości limitu, wyrażenia „w wysokości nieprzekraczającej kwoty 2.280 zł” (a nie „w wysokości 2.280 zł”) wskazuje, iż wysokość odliczenia uzależniona jest od intensywności (częstości) używania samochodu. Co oznacza, iż odliczeniu podlegają (w ramach limitu) tylko wydatki faktycznie poniesione.

Ulgę może odliczyć każde z rodziców

Jak już wcześniej wskazano, warunkiem koniecznym do odliczenia ulgi rehabilitacyjnej, jest m.in. utrzymywanie niepełnosprawnego dziecka (dzieci), które nie ukończyło 16 roku życia. Utrzymywać to znaczy zapewnić środki do życia, ponosić koszty związane z czyimś wyżywieniem, mieszkaniem i innymi potrzebami.

Wobec powyższego należy stwierdzić, iż ma Pani na wspólnym utrzymaniu z mężem ich niepełnosprawnego syna i istotnie każde z rodziców ponosi wydatki z tytułu używania samochodu osobowego (wspólnie zakupionego), dla potrzeb związanych z przewozem syna na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne oraz jeżeli zabiegi te zostały zlecone przez lekarza, to każde z rodziców ma prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej w wysokości faktycznie poniesionych przez siebie wydatków (matka w wysokości wydatków przez siebie poniesionych, ojciec w wysokości wydatków przez siebie poniesionych). Podkreślenia wymaga fakt, iż odliczenie zastosowane przez każde z rodziców nie może przekroczyć kwoty 2.280 zł. Tym samym zarówno Pani, jak i Pani mąż mogą ww. wydatki w poniesionej przez siebie kwocie (nie wyższej niż 2.280 zł) odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Powyższe wydatki, będące wydatkami na cele rehabilitacyjne podlegają odliczeniu tylko w roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

Należy przy tym zaznaczyć iż ww. wydatki mogą być odliczane bez konieczności posiadania dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Fakt oraz konieczność poniesienia tych wydatków powinny być jednak co najmniej uprawdopodobnione. Organ podatkowy weryfikujący bowiem zasadność poniesionych wydatków jest uprawniony do tego aby żądać od podatnika uprawdopodobnienia, że faktycznie taki wydatek został poniesiony. W trakcie takiej weryfikacji podatnik jest obowiązany przedstawić m.in. dokumenty potwierdzające zlecenie przez lekarza i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

(Interpretacja indywidualna z 27 listopada 2012 r., sygn. IBPBII/1/415-763/12/MCZ - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach)

Małgorzata Brand-Ciszewska
Za: http://www.podatki.biz/artykuly/pit-201 ... _20290.htm

danula
Aktywista

Post autor: danula » czw 12 wrz, 2013 10:01

http://carbomedicus.pl/ulga-podatkowa-n ... t38862.htm
Ulga podatkowa też na suplementy diety
"..Zdaniem izby skarbowej ponieważ ustawa o PIT wśród wydatków premiowanych ulgą nie wymienia suplementów diety, można je odliczyć tylko wtedy, gdy mają cechy leku (na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwach członkowskich Unii Europejskiej) i są dopuszczone do obrotu...."

{Czyli zapewne o nasze Nutridrinki, witaminy bo są najdroższe z tego wszystkiego}

SwetlanaXyz2930

Post autor: SwetlanaXyz2930 » czw 12 wrz, 2013 16:24

Miejmy nadzieję, że kiedyś się coś zmieni..

ODPOWIEDZ