bezpieczny sen

Jak się opekować chorymi na mukowiscydozę, jakie problemy podczas tej opieki występują, jak można sobie taką opiekę ułatwić.
Awatar użytkownika
mukola
Kontakt:

bezpieczny sen

Post autor: mukola » śr 17 wrz, 2008 14:01

Cześć :)
od dawna się zastanawiam i szukam w internecie, jaka jest bezpieczna pozycja do snu, kiedy ma się mukowiscydozę? Bo bardzo często mam problemy z oddychaniem w nocy, czasami nawet budzę się bo w ogóle nie mogę złapać oddechu. Wypróbowałam różne sposoby, w tym odchylanie głowy do góry, ale to jakoś nic nie daje.
Czy ktoś może coś poradzić?
Pozdrawiam!
"Rozmawiałam z niedoszłym denatem. Powiedział, że kiedy skoczył [z mostu], uświadomił sobie, że wszystkie jego problemy dadzą się rozwiązać, oprócz tego, że skoczył." CSI Las Vegas
Pozdrawiam i
zapraszam na www.moje-cf.blog.onet.pl

Aedan
Aktywista

Re: bezpieczny sen

Post autor: Aedan » sob 20 wrz, 2008 19:13

mukola pisze:Cześć :)
od dawna się zastanawiam i szukam w internecie, jaka jest bezpieczna pozycja do snu, kiedy ma się mukowiscydozę? Bo bardzo często mam problemy z oddychaniem w nocy, czasami nawet budzę się bo w ogóle nie mogę złapać oddechu. Wypróbowałam różne sposoby, w tym odchylanie głowy do góry, ale to jakoś nic nie daje.
Czy ktoś może coś poradzić?
Pozdrawiam!
Niestety, nie mogę poradzić nic konkretnego, więc pewnie w ogóle nie powinienem się odzywać :-) Ale, że ruch na forum jest niewielki, to chyba nikt się nie obrazi...

Oczywiście najlepsza rada: spytać mądrego lekarza :-)

Poza tym, to chyba warto ustalić jaka jest przyczyna: mechaniczne
zablokowanie dróg oddechowych, czy obniżona sprawność płuc
(może też byc trzecia przyczyna - chwilowy zanik sygnału do oddychania z mózgu). Jeśli to mechaniczna blokada (infekcja, polip itp.), to trzeba to jakoś usunąć, jeśli problem ze sprawnością płuc, to może warto używać tlen do oddychania w nocy.
Spróbuję poszukać jakichś bardziej konkretnych informacji,
ale radziłbym pogadać z lekarzem (domyślam się, że masz w miarę łatwy kontakt ze specjalistą, tak ?)

Awatar użytkownika
mukola
Kontakt:

:)

Post autor: mukola » ndz 21 wrz, 2008 14:37

no cóż, jak łatwo można było się domyśleć- za wiele mi to nie pomogło ;)
owszem, mam przeszkodę w postaci polipa ale na razie nie jest ono w stanie operacyjnym
owszem, powodem jest obniżona sprawność płuc. ale słyszałam kiedyś o bezpiecznym układzie ciała w czasie snu, usprawniającym oddychanie.
tlenu jeszcze nie potrzebuję, w każdym razie według lekarzy, bo ilekroć mam badaną saturację, zawsze jest bardzo ładny wynik.
no cóż, poczekam aż ktoś coś poradzi. jeśli chodzi o lekarza, mam wizytę dopiero 30października. myślałam, że ktoś ma jakiś pomysł.
chyba logiczne, że zapytam lekarza.
"Rozmawiałam z niedoszłym denatem. Powiedział, że kiedy skoczył [z mostu], uświadomił sobie, że wszystkie jego problemy dadzą się rozwiązać, oprócz tego, że skoczył." CSI Las Vegas
Pozdrawiam i
zapraszam na www.moje-cf.blog.onet.pl

ANNA ZIELNIEWSKA

Post autor: ANNA ZIELNIEWSKA » pn 22 wrz, 2008 10:13

Witam ,moja coreczka ma 7 lat , w czasie snu zdarza sie ze bardzo ciezko oddycha i wydaje odglos jakby chrapala, lekarze poradzili mi wysokie ulozenie glowy w czasie snu tzn. moja coreczka spi na 2 ,a czasem 3 poduszkach .W jej przypadku to pomaga i jej sen jest o wiele spokojniejszy . Serdecznie pozdrawiam.

asia325
Aktywista
Kontakt:

Post autor: asia325 » pn 22 wrz, 2008 10:35

Moja Ola równiez śpi z wyżej położoną głową ale zasugerowali nam to po stwierdzeniu u Oli refluksu

Aedan
Aktywista

Re: :)

Post autor: Aedan » pn 29 wrz, 2008 17:08

mukola pisze:no cóż, jak łatwo można było się domyśleć- za wiele mi to nie pomogło ;)
owszem, mam przeszkodę w postaci polipa ale na razie nie jest ono w stanie operacyjnym
owszem, powodem jest obniżona sprawność płuc. ale słyszałam kiedyś o bezpiecznym układzie ciała w czasie snu, usprawniającym oddychanie.
tlenu jeszcze nie potrzebuję, w każdym razie według lekarzy, bo ilekroć mam badaną saturację, zawsze jest bardzo ładny wynik.
no cóż, poczekam aż ktoś coś poradzi. jeśli chodzi o lekarza, mam wizytę dopiero 30października. myślałam, że ktoś ma jakiś pomysł.
chyba logiczne, że zapytam lekarza.
Mukola,

propblem z oddychaniem w czasie snu polega na tym, ze spiac oddychamy wolniej niz gdy jestesmy aktywni, i dlatego jest calkiem
mozliwe, ze nasycenie krwi tlenem w ciagu dnia jest wystarczajace a podczas snu nie (zwlaszcza w fazie REM, tzn. tej kiedy ruszasz oczkami i snisz... :-). Oczywiscie spanie z rurka pod nosem moze nie jest zbyt ciekawe, ale z drugiej strony budzenie sie z braku powietrza tez nie.

Mam nadzieje, ze jest juz lepiej i ze sie wysypiasz...

Dawid_Bydgoszcz
Aktywista

Post autor: Dawid_Bydgoszcz » pn 08 gru, 2008 01:15

Ja jak jestem skulony to czuje sie jakoś bezpieczniej i jest mi jakos lepiej. Musze mieć pod głową wysoko bo wtedy zaczynam się dusić.

ODPOWIEDZ