Indywidualne nauczanie

Jak się opekować chorymi na mukowiscydozę, jakie problemy podczas tej opieki występują, jak można sobie taką opiekę ułatwić.
kasia. j.
Posty: 5
Rejestracja: pn 02 lut, 2009 13:45

Indywidualne nauczanie

Post autor: kasia. j. » pn 02 lut, 2009 13:54

Moja córka chora na CF ma teraz 6 lat i chodzi do zerówki. Z tego powodu cały czas choruje :( Zastanawiam się nad tym żeby od pierwszej klasy zacząć indywidualne nauczanie. Przynajmniej w okresie zimowym. Chciałam się zapytać jakich formalności trzeba dokonać żeby przyznali nam indywidualne nauczanie. Czy potrzebne jest orzeczenie o niepełnosprawności czy wystarczy jakiś dokument z poradni mukowiscydozy o tym że córka jest chora. Będę wdzięczna za jakieś informacje.

pozdrawiam wszystkich
Kasia mama Hani

maga
Aktywista
Posty: 748
Rejestracja: ndz 09 sty, 2005 18:12
Lokalizacja: Kwidzyn
Kontakt:

Post autor: maga » pn 02 lut, 2009 14:48

Aby załatwić nauczanie indywidualne musisz udać się do poradni pedagogiczno-psychologicznej, tam dostaniesz odpowiedni wniosek. Możesz wnioskować o nauczanie indywidualne na cały rok albo też na okres powiedzmy listopad-marzec :) Potrzebne też będzie zaświadczenie lekarskie. Dziecko zostanie przebadane i dostaniesz decyzję o ilości przyznanych godzin. U nas te formalności karzą załatwiać lipiec/sierpień. Ale dowiedz się jak jest w Twoim mieście.
Pozdrawiam
Dominika moje najukochańsze słoneczko :)

Obrazek

kasia. j.
Posty: 5
Rejestracja: pn 02 lut, 2009 13:45

Post autor: kasia. j. » pn 02 lut, 2009 15:35

Dzięki za odpowiedź.
Czy wiesz może czy indywidualne nauczanie przysługuje tylko ze szkoły rejonowej?

pozdrawiam

maga
Aktywista
Posty: 748
Rejestracja: ndz 09 sty, 2005 18:12
Lokalizacja: Kwidzyn
Kontakt:

Post autor: maga » pn 02 lut, 2009 15:49

Nie ma znaczenia czy dziecko jest w szkole w rejonie czy poza. :)
Pozdrawiam
Dominika moje najukochańsze słoneczko :)

Obrazek

marcin ml
Aktywista
Posty: 572
Rejestracja: pn 18 cze, 2007 11:38
Lokalizacja: Kraków

Re: Indywidualne nauczanie

Post autor: marcin ml » wt 03 lut, 2009 09:40

W chwili obecnej zarówno w kwesiach związanych z nauczaniem i leczeniem rejonizacja nie obowiązuje. Każdy ma prawo leczyć się i "posyłać" dziecko do szkoły w dowolnej części kraju. Jeśli dla kogos wygodne jest podwożenie dziecko do szkoły bardziej odległej od miejsca zamieszkania, ma do tego prawo.
W związku z tym w każdej szkole dziecko niepełnosprawne lub chore może korzystać z indywidualnego nauczania. Kwesia rozmowy z dyrekcją danej szkoły aby dostosować odpowiednie "realia" takiego nauczania do indywidualnych potrzeb danego rodzica.

Praktyka sprawia że więszkszośc osób leczy sie u siebie w rejonie, a większość szkół uczy dzieci z danego regionu. To raczej praktyka i przyzwyczajenie, jednak w przypadku tzw obowiązku szkolnego rodzic dziecka z 1 klasy przed zapisem dziecka do szkoły powinien poinformować także dyrekcję szkoły w rejonie o tym, iż dziecko gdzie indziej będzie chodziło do szkoły. To już obowiazki administracyjne związane z obowiązkiem szkolnym. Atutem szkoły w rejonie jest bliskość i czasami lepsza możliwość uzgodnienia z dyrekcją wielu szczegółów. Atutem szkół poza rejonem będzie czasami lepszy standard nauczania, czasami lepsze warunki dla osoby niepełnosprawnej i lepsze podejście niektórych dyrektorów w "urealnianiu" nauczania, bowiem rozumieja specyfikę niepełnosprawności i jej potrzeb.

W sprawach szkolnych polecamy kontakt z Fundacją, przekażemy kontakt do osoby znającej temat i mogącej doradzić coś.


Poniżej link do poradnika szkolnego, czyli rad innych użytkowników Forum ( inne rady w sekcji Wolna Wola)

http://www.forum.mukowiscydoza.pl/viewt ... ?f=8&t=920
1% podatku - mukowiscydoza
MATIO Fundacja Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę
KRS 0000097900
htttp://www.mukowiscydoza.pl
http://www.mukowiscydoza.pl/index.php/1 ... dacji.html
http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=2392

ODPOWIEDZ