ulga rehabilitacyjna

Jak się opekować chorymi na mukowiscydozę, jakie problemy podczas tej opieki występują, jak można sobie taką opiekę ułatwić.
wiola77
Aktywista

ulga rehabilitacyjna

Post autor: wiola77 » śr 14 mar, 2012 14:15

Czy odliczacie od dochodu koszt pobytu na turnusie rehabilitacyjnym opiekuna dziecka niepełnosprawnego

danula
Aktywista
gg: 6226887

Re: ulga rehabilitacyjna

Post autor: danula » śr 14 mar, 2012 15:09

Nie korzystałam z tego
ale według mnie
masz dofinasowanie z PCPR jako opiekun
i też dofiansowanie na przjazd PKP/PKS
to chyba tak, ale dokładniej to się dowiem

danula
Aktywista

Post autor: danula » czw 15 mar, 2012 17:07

dostałam odpowiedź na to pytanie od księgowych;
niestety nie można odliczyć :-(

danula
Aktywista

Post autor: danula » czw 15 mar, 2012 19:36

a jednak można :-)

"Można odliczyc

Opiekun, na którego utrzymaniu pozostaje niepełnosprawny

Prawo do ulgi przysługuje również osobom, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł.

Wydatek w takim przypadku musi ponieść opiekun, a nie osoba niepełnosprawna. W zakresie, w którym to niepełnosprawny poniósł wydatek – to jemu przysługuje prawo do ulgi.

http://www.pit.pl/ulga-rehabilitacyjna/"

Anna_M
Aktywista

Post autor: Anna_M » czw 15 mar, 2012 22:36

danula - ten przepis, który cytujesz oznacza, że ucieka się od zasady, że wydatki odlicza od swojego dochodu osoba, która je poniosła - dlatego chociaż wydatek dotyczy dziecka, odlicza go rodzic, bo rodzic płaci, jeśli wydatek ponosi dorosły niepełnosprawny - może odliczyć małżonek, który utrzymuje niepełnospranego, bo to on wykłada kasę. Przepis ten mówi tylko o tym, kto może odliczać wydatki, a nie które wydatki mogą być odliczane. A pytanie wioli jest czy można odliczyć wydatki poniesione na turnusie za pobyt rodzica...
Rodzic nie ma uprawnień do pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, wiec swoich wydatków - za swój pobyt nie może odliczyć... Po prostu wyjazd dziecka na turnus rehabilitacyjny jest objęty ulgą, a wyjazd zdrowego rodzica nie... Więc raczej Twoja księgowa ma rację.
Jeśli już, to poszłabym w kierunku poszukiwania uzasadnienia konieczności pobytu rodzica na turnusie wiekiem dziecka...
mama Sławka urodzonego 4 stycznia 2011 (F508del/G542X) i Aleksa urodzonego 9 sierpnia 2008 (zdrowy! :) )

wiola77
Aktywista

Post autor: wiola77 » pt 16 mar, 2012 07:41

faktura za turnus jest wystawiona na mnie, a w opisie jest: "turnus rehabilitacyjny dla syna Kamila wraz z opiekunem", nie mam wyróżnionego ile kosztował pobyt dziecka, a ile opiekuna

danula
Aktywista

Post autor: danula » pt 16 mar, 2012 10:23

Anna_M pisze:Rodzic nie ma uprawnień do pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, wiec swoich wydatków - za swój pobyt nie może odliczyć... Po prostu wyjazd dziecka na turnus rehabilitacyjny jest objęty ulgą, a wyjazd zdrowego rodzica nie... Więc raczej Twoja księgowa ma rację.
Jeśli już, to poszłabym w kierunku poszukiwania uzasadnienia konieczności pobytu rodzica na turnusie wiekiem dziecka...
Z tego co mi wiadomo jadąc na turnus opiekun też ma dopłatę z PCPR , czyli do dziecka np.700zł a do opiekuna 500zł -tak jest u nas i to niezależnie od wieku dziecka. Czyli według mnie można odliczyć. Co innego jeśli dodatkowo pojedzie jeszcze jedna osoba na turnus i płaci sama i bez zabiegów-wówczas wydaje mi się,że tego nie można odliczyć
z kolei sanatorium jest dla dzieci bezpłatne a płaci opiekun i wg mnie też może odliczyć, bo nawet miałam taką propozycje wyjazdu do santorium to dla mnie opiekuna gwarantują pokój ale za to płacę, z kolei córka lat 12 mogłaby być już sama ale synek 2 letni wiadomo nie

Anna_M
Aktywista

Post autor: Anna_M » pt 16 mar, 2012 18:04

Nie wiem jak jest z dopłatami z PCPR, ale to, ze oni dają, nie znaczy, że można odliczać od podatku. Przepisy podatkowe są niezależne od innych i choć są dość konkretne, to jednak dotyczą sytuacji ogólnych i wymagają interpretacji. Pisałaś, że księgowe powiedziały Ci, że nie można. Ale to ty decydujesz co wpisać w zeznaniu. I Ty bierzesz za to odpowiedzialność. Mam szczerą nadzieję, że w razie kontroli nikt Ci się do tego odpisu nie przyczepi... Powodzenia!
mama Sławka urodzonego 4 stycznia 2011 (F508del/G542X) i Aleksa urodzonego 9 sierpnia 2008 (zdrowy! :) )

danula
Aktywista

Post autor: danula » ndz 18 mar, 2012 13:38

znalazłam takie coś ; ( a jednak nie można)

"odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym (art. 26 ust. 7a pkt 5 updof) , Jest to odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym.
W ramach tej ulgi nie można np. odliczyć wydatku poniesionego przez podatnika na wynajęcie prywatnej kwatery w związku z pobytem w miejscowości uzdrowiskowej w celu poddania się zabiegom leczniczym i rehabilitacyjno-usprawniającym.
Nie podlega odliczeniu w ramach ulgi opłata klimatyczna (miejscowa) lub ,,opłata uzdrowiskowa” związana z pobytem na turnusie rehabilitacyjnym. W przypadku, gdy osoba niepełnosprawna ponosi również odpłatność za pobyt opiekuna na turnusie, to w ramach tej ulgi odliczyć może tylko wydatki poniesione na swój pobyt (nie można odliczyć wydatku za pobyt opiekuna).
Przykład
Czteroletnie dziecko było w sanatorium. Matka jako opiekun dziecka zapłaciła za swój pobyt. Czy ten wydatek można uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym?
Nie. Wydatek na pobyt w sanatorium opiekuna dziecka niepełnosprawnego nie podlega odliczeniu w zeznaniu rocznym.

http://usmilicz.pl/us/index.php/krajowa ... ilitacyjna"

Madzia
Aktywista
gg: 8166165

Post autor: Madzia » wt 19 cze, 2012 08:33

danula pisze:a jednak można :-)

"Można odliczyc

Opiekun, na którego utrzymaniu pozostaje niepełnosprawny

Prawo do ulgi przysługuje również osobom, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne: współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, pasierbowie, rodzice, rodzice współmałżonka, rodzeństwo, ojczym, macocha, zięciowie i synowe - jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych nie przekraczają kwoty 9.120 zł.

Wydatek w takim przypadku musi ponieść opiekun, a nie osoba niepełnosprawna. W zakresie, w którym to niepełnosprawny poniósł wydatek – to jemu przysługuje prawo do ulgi.

http://www.pit.pl/ulga-rehabilitacyjna/"

Ale w wysokości takiej jakiej sie ponosi za dziecko niepełnosprawne.... Bo to ono ma orzeczenie, chyba, że opiekun tez ma orzeczenie conajmniej umiarkowany stopień wówczas całośc sie odlicza. :)
"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka" - Jan Paweł II
http://smyki.pl/domeny/mlody.pl/muko/

wiola77
Aktywista

Post autor: wiola77 » czw 19 wrz, 2013 12:52

W związku z tym, że najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu otrzymam orzeczenie o zaliczeniu mnie do minimum umiarkowanego stopnia niepełnosprawności ponownie zaczęłam analizować sprawę ulgi na dojazdy na zabiegi leczniczo rehabilitacyjne. Czy jest możliwe, żebym ja mogła odliczyć sobie dojazdy na zabiegi już za ten rok (rehabilitację będę miała od października) i równocześnie mąż ze względu na dojazdy na zabiegi z niepełnosprawnym dzieckiem? Samochód mamy jeden. Rozliczamy się wspólnie.

Madzia
Aktywista
gg: 8166165

Post autor: Madzia » czw 19 wrz, 2013 13:07

tak, jak najbardziej. Będziesz mieć taką jaką ja mam sytuację. Ja mam umiarkowany stopień, syn również. Mąż odlicza za dojazdy za syna, ja za siebie osobno. Oboje jeździmy na zabiegi rehabilitacyjne w tym turnusy... Mamy jeden samochód - współwłasność wg dowodu rejestr..
Sytuacja kiedyś. Ja już miałam orzeczenie, odliczałam co roku. W grudniu 2007 syn miał orzeczenie. Mimo, że dopiero w grudniu, mogłam już odliczyć dojazdy za niego i za mnie w 2008 r. za 2007 rok podwójnie. W kwietniu miałam kontrolę dość długą z us za pity 2007, właśnie odnośnie ulg rehabilitacyjnych. Wszystko było okey. Żeby było ciekawiej, było odwołanie od orzeczenia i w styczniu 2008 roku, była kolejna komisja.
"Troska o dziecko jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem stosunku człowieka do człowieka" - Jan Paweł II
http://smyki.pl/domeny/mlody.pl/muko/

wiola77
Aktywista

Post autor: wiola77 » czw 19 wrz, 2013 15:30

Dziękuję za odpowiedź. U nas wprawdzie dowód rejestracyjny tylko na męża, ale już gdzieś czytałam, że i tak jesteśmy współwłaścicielami samochodu.

Anna_M
Aktywista

Post autor: Anna_M » pt 28 lut, 2014 23:39

PIT za 2013: Ulga rehabilitacyjna w pytaniach i odpowiedziach
http://www.podatki.biz/artykuly/pit-za- ... _23366.htm

danula
Aktywista

Post autor: danula » sob 01 mar, 2014 10:00

Z tej ulgi w ogóle nie korzystam bo nam nie przysługuje

ODPOWIEDZ